Tytan

"Siergiej Lebiediew jest wybitnym pisarzem, który posiada dwa rzadkie dary: szlachetność stylu i precyzyjną optykę wewnętrzną. Pozwalają mu one zobaczyć i sondować głębię antropologicznej katastrofy, która wydarzyła się w XX-wiecznej Rosji. Lebiediew rozpoznał to, co pozostaje niewidoczne dla większości pisarzy radzieckich i postsowieckich." - Władimir Sorokin

Tytan

Autor: Siergiej Lebiediew

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Grzegorz Szymczak

Premiera wyd. I: 15 września 2023

ISBN: 978-83-62498-49-9

Format: 125 x 190 mm

Liczba stron: 334

Oprawa: miękka

Cena: 59,00 zł (kup u nas!)Książki autora:
Granica zapomnienia Dzieci Kronosa Debiutant Ludzie sierpnia

Świat sowiecki i postsowiecki z jego niezliczonymi zbrodniami jest naturalnym gruntem dla opowieści o upiorach przeszłości. Nikt nie pisze ich w bardziej poruszający sposób niż Siergiej Lebiediew. W niniejszym zbiorze autor zgłębia skażone sumienie zbiorowości. Jedenaście zebranych tu opowieści łączy mistyczna topografia, na której ciąży spuścizna totalitarnych reżimów – od Katynia po Czeczenię, od dokumentów litewskiego KGB po ulice zjednoczonego Berlina, od fragmentów rodzinnej historii po echa marszu żołnierzy we wzniecanych przez Rosję wojnach.

W tych opowieściach, podobnie jak w innych uznanych powieściach Lebiediewa, ludzie, zwierzęta, przedmioty i miejsca szukają sprawiedliwości dla zatrważającej przeszłości w świecie, w którym dziedziczenie zła jest nadal niezauważane - i nienazwane.

- O Tytanie w tygodniku Sieci nr 45/2023

O zbiorze opowiadań Siergieja Lebiediewa w artykule pt. Prorok Ezechiel patrzy na Rosję pisze Wojciech Stanisławski.

Tytan

Recenzje zagraniczne

Tour de force, znakomita, pochłaniająca literatura, która w piękny, choć zarazem brutalny sposób zmusza do wyobrażenia i zrozumienia realiów człowieka współczesnej Rosji. To zbiór opowiadań precyzyjnie skonstruowanych i zaczerpniętych z najgłębszych warstw wyobraźni.

Philippe Sands, autor publikacji z dziedziny zbrodni przeciwko ludzkości

Tytan to fascynujący tom opowiadań Siergieja Lebiediewa, wybitnego analityka natury totalitaryzmu, jego upadku i roli przeszłości w dzisiejszej Rosji.

Judy Dempsey, Carnegie Europe
Tytan Tytan