Petersburg Noir

„Harmonia mroku jest dla Petersburga całkowicie naturalna, gdyż noir to esencja tego miasta. Mieszkający tu pisarze nie muszą niczego wymyślać. Wystarczy, że uważnie popatrzą dokoła lub spojrzą w głąb samego siebie. Miejskie mity kryją się za nagłówkami kroniki kryminalnej, a kolejna wzmianka w gazecie o zabójstwie starej lichwiarki zamienia się w wielką powieść”. - Julia Goumen i Natalia Smirnowa.

Petersburg Noir

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Grzegorz Szymczak

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-20-8

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 356

Oprawa: miękka

Seria: strefa cienia

Cena: 45,00 zł (kup u nas!)Wystarczy, że pomieszkasz w Petersburgu kilka lat, a bez problemu zaczniesz rozróżniać przynajmniej dziesięć odcieni czerni. Petersburżanie, którzy żyją tu od pokoleń, rozpoznają ich setki. To nieodłączny tutejszy fenomen – podobnie jak białe noce, moment podnoszenia mostów czy ożywający w nocy jeździec miedziany. To zjawisko trzeba zaakceptować i żyć z nim w pełnej harmonii. Harmonia mroku jest dla Petersburga całkowicie naturalna, gdyż noir to esencja tego miasta. Mieszkający tu pisarze nie muszą niczego wymyślać. Wystarczy, że uważnie popatrzą dokoła lub spojrzą w głąb samego siebie. Miejskie mity kryją się za nagłówkami kroniki kryminalnej, a kolejna wzmianka w gazecie o zabójstwie starej lichwiarki zamienia się w wielką powieść. Petersburżanie żyją wśród pozostałości dawnego przepychu, które tworzą wstrząsający kontrast dla przyćmionej codzienności.

Julia Goumen i Natalia Smirnowa, wprowadzenie

Na krwisty i intymny portret miasta składa się czternaście opowiadań noir zebranych przez Julię Goumen i Natalię Smirnową. Pośród autorów znani wielbiciele Petersburgu: Julia Biełomlińska, Władimir Bieriozin, Anton Czyż, Lena Ełtang, Andriej Kiwinow, Jewgienij Kogan, Paweł Krusanow, Aleksandr Kudriawcew, Natalia Kurczatowa, Wadim Lewental, Michaił Lialin, Siergiej Nosow, Andriej Rubanow, Anna Sołowiej i Ksenia Wienglińska.

Spis treści

Czternaście odcieni czerni - wstęp autorstwa Julii Goumen i Natalii Smirnowej

Część I: BANDYCI, WOJACY I PATRIOCI

ANDRIEJ KIWINOW - Dzień próby (Kupczyno)

SIERGIEJ NOSOW - Szósty czerwca (Prospekt Moskiewski)

WADIM LEWENTAL - Obudź się, zaraz umrzesz (Nowa Holandia)

ALEKSANDR KUDRIAWCEW - Godzina Wiedźm (Muzeum Dostojewskiego)

Część II: WODNY GRÓB

NATALIA KURCZATOWA, KSENIA WIENGLIŃSKA - Ośla Skórka (Rybackoje)

LENA EŁTANG - Pijana Przystań (Pijana Przystań)

ANDRIEJ RUBANOW - Krople cudzej krwi (Prospekt Litiejny)

ANNA SOŁOWIEJ - Szybki nurt (Kołomna)

JULIA BIEŁOMLIŃSKA - Upiór w operze na zawsze (Plac Sztuk Pięknych)

Część III: UCIECZKA PRZED UPIORAMI

ANTON CZYŻ - Dziadek do orzechów (Plac Sienny)

MICHAIŁ LIALIN - Paranoja (Jezioro Dołgoje)

PAWEŁ KRUSANOW - Włochata sutra (Mojka 48)

JEWGIENIJ KOGAN - Gabinet osobliwości (Kunstkamera)

WŁADIMIR BIERIOZIN - Angleterre (Hotel Angleterre)


Mroczne. Komiczne. Posępne. Groźne.

NY Journal of Books

Rosyjska dusza doskonale pasuje do stylu noir... Dla wszystkich wyrafinowanych czytelników crime fiction.

Library Journal

Czternaście mocnych opowiadań w tej znakomitej antologii noir poświęcono drugiemu co do wielkości miastu Rosji - Petersburgowi. Miasto z bogatą, tragiczną historią, głębokimi literackimi tradycjami, inspirującym krajobrazem, bogatą architekturą i starzejącym się społeczeństwem upchanym w przeludnionych komunałkach, tkwiące pomiędzy postsowiecką rzeczywistością a wzrastającą przestępczością, stanowi idealne tło dla historii noir... Różnorodność tych umiejętnie skonstruowanych opowieści świadczy o sile współczesnej rosyjskiej literatury.

Publishers Weekly
Petersburg Noir Petersburg Noir