Ludzie sierpnia

"Siergiej Lebiediew jest wybitnym pisarzem, który posiada dwa rzadkie dary: szlachetność stylu i precyzyjną optykę wewnętrzną. Pozwalają mu one zobaczyć i sondować głębię antropologicznej katastrofy, która wydarzyła się w XX-wiecznej Rosji. Lebiediew rozpoznał to, co pozostaje niewidoczne dla większości pisarzy radzieckich i postsowieckich." - Władimir Sorokin

Ludzie sierpnia

Autor: Siergiej Lebiediew

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Grzegorz Szymczak

Premiera wyd. I: 9 września 2021

ISBN: 978-83-62498-44-4

Format: 125 x 190 mm

Liczba stron: 412

Oprawa: miękka

Cena: 49,00 zł (kup u nas!)Książki autora:
Granica zapomnienia Dzieci Kronosa Debiutant

Sierpień 1991 roku. Komuniści starej gwardii, przeciwni reformom Michaiła Gorbaczowa, próbują dokonać zamachu stanu. Borys Jelcyn przejmuje kontrolę nad krajem, który wkrótce się rozpadnie. Przed Łubianką zostaje obalony pomnik Feliksa Dzierżyńskiego.

W poszukiwaniu swoich korzeni bohater powieści wyrusza przez zdewastowane regiony byłego Związku Radzieckiego. Podejmuje podróż w zaświaty, choć bardzo namacalne, gdzie dawna niesprawiedliwość utorowała drogę dla mającej nadejść przemocy. Wkrótce wojny w Czeczenii położą kres iluzji demokracji i zrodzonej na gruzach komunizmu wspólnoty „ludzi sierpnia”. Żelazny Feliks nadal dzierży władzę w kraju.

Siergiej Lebiediew potwierdza swój talent w tym pokoleniowym fresku, w którym harmonijnie współistnieją zbiorowość i intymność. Relikty zamieniają się w przeczucia, a rosyjskie przestrzenie rozciągają się od historii do halucynacji.

Ludzie sierpnia Ludzie sierpnia