Gdzie ja jestem w tej historii?

Życie, literatura i kino. Autobiografia jednego z najgenialniejszych, najzabawniejszych, najbardziej kontrowersyjnych i autentycznych artystów

Gdzie ja jestem w tej historii

Autor: Emir Kusturica

Tłumaczenie z języka francuskiego: Gabriela Hałat, Michał Goreń

Premiera: październik 2014

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-13-0

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 388

Oprawa: miękka

Seria: autobiografia

Cena: 35 zł (kup u nas!)Gdzie ja jestem w tej historii? to nie tylko autobiografia genialnego artysty, lecz przede wszystkim adaptacja literacka filmu jego życia. To piękna książka, wzruszająca i bardzo dobrze napisana. Z dystansem i nieraz dużym poczuciem humoru Kusturica przeplata historię swojej ojczyzny, pisaną wielkimi literami, z historią osobistą, pisaną małymi. Opowieść o życiu artysty, pełna zarówno zabawnych anegdot, jak i tragicznych wspomnień, barwnych portretów postaci z krwi i kości łączy się z dramatyczną historią jego kraju. Odnajdujemy tu atmosferę z filmu Ojciec w podróży służbowej (1985), za który Kusturica otrzymał pierwszą Złotą Palmę w Cannes.

Czytając tę książkę, jesteśmy świadkami dojrzewania wielkiego reżysera, który do kina dotarł trochę przez przypadek, bez szczególnych ambicji, ale pełen pragnień i pasji. Poznajemy dzięki niej nie tylko mistrza sztuki filmowej, lecz także człowieka o niezwykłej wrażliwości na losy swojej ojczyzny. To opowieść autentyczna i głęboko humanistyczna. Szczerość i prawda przemawia przez każdą z niemal czterystu stron książki.

Ta książka to nie tylko autobiografia – to podróż przez sztukę i historię.

Gdzie ja jestem w tej historii? za granicą Gdzie ja jestem w tej historii? za granicą

Na tej w gruncie rzeczy pięknej opowieści o Sarajewie, rodzicach i bliskich, narodzinach filmowej wyobraźni, pierwszych miłościach i rozczarowaniach silnie ciąży polityka.

Piotr Kofta, „Wprost”
Problemski Hotel Problemski Hotel