Teoria pandy

Olśniewająca książka o człowieczeństwie. Lire

Daleko, dalej

Autor: Pascal Garnier

Tłumaczenie z języka francuskiego: Gabriela Hałat

Premiera: listopad 2018

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-29-1

Format: 125 x 190 mm

Liczba stron: 196

Oprawa: miękka

Cena: 39 zł (kup u nas!)Inne książki autora:
Jak się ma twój ból? Daleko, dalej

Dzięki swojemu talentowi kulinarnemu i niewymuszonemu luzowi, Gabriel, pojawiwszy się nie wiadomo skąd, buduje silne więzi z mieszkańcami małego miasteczka w Bretanii: z recepcjonistką hotelową, z dwoma ćpunami bez grosza, a przede wszystkim z José, właścicielem baru Faro. Niczym pluszowa panda wylegująca się na kontuarze Faro, Gabriel poświęca swój czas tym, którzy do niego przychodzą, wiedzeni ciekawością, bardziej zauroczeni niż nieufni. A jednak, gdyby tylko wiedzieli... Kolejny raz Pascal Garnier roztacza przed nami swój wyjątkowy czar.

Garnier mierzy się z tematem kruchości życia w oryginalny i odświeżający sposób.

The Sunday Times

Olśniewająca książka o człowieczeństwie.

Lire

Pascal Garnier tworzy swoją narrację jak kot, poruszający się bez hałasu i z gracją. Tka swoim powieściom szaty w odcieniu noir, nadając im jednocześnie olśniewający urok. Jego Teoria pandy działa porażająco na zmysły, prześladuje i niepokoi.

Telerama

Ta ponura, ale i zabawna, a przede wszystkim nieprzewidywalna powieść została napisana bardzo precyzyjnym językiem - Garnier zdecydował się okrasić swój tekst raczej rozważaniami filozoficznymi niż opisem. Łączy poczucie absurdu z wyrafinowanym dowcipem, co sprawia, że rozjaśnia nastrój w sytuacji, gdy jego bohaterowie są skazani na nędzną egzystencję, niemal tak, jak w powieściach Cormaca McCarthy’ego.

Henry Krempel, The Guardian

Teoria pandy to trudna do zaszufladkowania opowieść - nie jest to thriller, nie całkiem noir, ani klasyczne studium o jednostce i społeczeństwie, choć ma elementy każdego z nich. Jest to powieść spokoju, i choć ostatecznie spokój ten zostaje zaburzony - i to poważnie zaburzony - to okazuje się, że dzieje się to w inny sposób niż czytelnicy mogliby się tego spodziewać.

Complete Review

Kwestia, czy podobała mi się ta powieść, czy nie, wydaje się być zupełnie nieistotna. Teoria pandy ma charakter filozoficzny, co przenosi dyskusję daleko ponad to...(...) Znajdziemy tu dość „mięsa”, by debata filozoficzna trwała kilka ładnych godzin.

swiftlytiltingplanet.wordpress

Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy lubią historie będące na pograniczu thrillera i „czegoś jeszcze”...

Crime Fiction Lover

Wybrane głosy księgarzy francuskich:

Pascal Garnier to niezwykły gawędziarz. Oryginalna historia, doskonała psychologia. To jeden z klejnotów francuskiej literatury ostatnich lat i jeden z naszych ulubieńców. Szybko bierzcie się za lekturę!

Gérard Collard, Księgarnia La Griffe Noire

Elegancki styl i starannie dopracowane dialogi - oto niezwykły sposób Pascala Garniera na to, aby czytelnikowi pokazać najbardziej mroczne prawdy o gatunku ludzkim. Powieść, która mnie zaskoczyła i wytrąciła z równowagi. Perełka sezonu literackiego.

Delphine, Księgarnia M’Lire

Pascal Garnier po raz kolejny, z oddaniem, opowiada nam o małym życiu w swoim niepowtarzalnym stylu, będącym mieszanką sarkazmu, czystej empatii, ironii i przemocy pozbawiającej złudzeń. Po raz kolejny, podkreślmy to grubą kreską, mamy do czynienia z jednym z największych francuskich pisarzy gatunku noir. Nie przegapcie tego.

François Huet, Księgarnie Sauramps

Jak zawsze u Pascala Garniera, Dobro i Zło są jedynie dwiema stronami tego samego medalu, który nie przestaje się obracać… Przemoc to moc upadłego anioła, któremu samotność i poczucie winy odcięły skrzydła.

Renaud Junillon, Księgarnia Lucioles

Lekkie pióro w służbie aktualnego dramatu.

Księgarnia Vivement Dimanche

Powieść zgryźliwa, chwilami delikatna, z pewnością zaś pozbawiająca złudzeń.

Hélène Camus, Księgarnia Tournez la Page
Teoria pandy Teoria pandy


Institut Francais Pologne

Cet ouvrage a bénéficié du soutien des Programmes d'aide à la publication de l'Institut français.

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut français w ramach programów wsparcia wydawniczego.