:: duchLESS, opowieść o nieprawdziwym człowieku ::

duchLESS. Opowieść o nieprawdziwym człowieku

Ponad 2 mln sprzedanych egzemplarzy w Rosji

duchLESS. Opowieść o nieprawdziwym człowieku

Autor: Siergiej Minajew

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Paweł Podmiotko

Premiera: wrzesień 2012

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-08-6

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 344

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Seria: ścieżki życia

Cena: 39,90 zł nakład wyczerpanyJeden z najgłośniejszych debiutów w literaturze rosyjskiej ostatnich lat. Książka po upływie zaledwie jednego miesiąca znalazła się na listach bestsellerów. W ciągu dwóch lat sprzedanych zostało ponad 2 miliony egzemplarzy. Jak mówi sam autor, poświęcił ją straconemu pokoleniu Rosjan urodzonych tak jak on w latach 70-tych. Tytuł symbolizuje stan duszy przedstawicieli tej generacji. Główny bohater książki to manager pracujący w moskiewskiej filii dużej francuskiej spółki, bezskutecznie starający się zagłuszyć swe rozterki i poczucie bezsensu życia alkoholem i narkotykami. Każdy jego wieczór wygląda podobnie: modne kluby, ludzie oceniający innych tylko na podstawie markowego ubrania, puste rozmowy o nowych trendach i urlopach w egzotycznych krajach, „porządne” dziewczyny, które cenią się drożej od luksusowych prostytutek, ścieżki kokainy na szklanych blatach klubowych toalet. Książka Minajewa to także obraz współczesnej Moskwy, jakiej nie znajdziemy w przewodnikach turystycznych.

Powieść duchLESS (oryg. Духless. Повесть о ненастоящем человеке) ukazała się dotychczas w Niemczech, Serbii, Chorwacji i na Węgrzech. W Rosji, w ciągu 9 miesięcy od ukazania się na rynku, książka sprzedała się w nakładzie 500 000 egzemplarzy.

Minajew o reakcji na jego książkę w rosyjskim społeczeństwie: „Nie było prawie żadnych neutralnych reakcji. Czytelnicy albo ją kochali, albo nienawidzili. Kochali ją za prawdę, którą zawiera, ale z tego samego powodu jej nienawidzili. Był to pierwszy eksperyment tzw. rosyjskiego lustra, w którym czytelnik widzi własne cechy. Jednak było o wiele przyjemniej wyobrażać sobie, że to jest książka o kimś znajomym, a nie o sobie samym”.

Recenzje z zagranicznej prasy:

Bohater Minajewa to bohater naszych czasów, korporacyjny zombie, bezskutecznie próbujący zagłuszyć swoje wewnętrzne rozterki na niekończących się imprezach, za pomocą alkoholu, narkotyków i gry z lewackimi ideami.

Rolling Stone

Pan Minajew nie jest tylko skupionym na sobie rosyjskim yuppie ani nowym rodzajem dysydenta. Jest jednym z bestsellerowych autorów, którego dwie książki sprzedały się w milionowych nakładach. To dość niesłychany fakt w postsowieckiej Rosji. Duchless, na wpół angielski, na wpół rosyjski tytuł jego książki, jest uznawany za epitafium generacji autora.

The New York Times

W książce autor dokładnie przedstawia świat, który uczynił go pisarzem. Duchless jest literackim amokiem, bezlitosnym rozliczeniem Minajewa z nowoczesną Moskwą, a prawdopodobnie też z samym sobą.

Der Spiegel

Minajew napisał książkę o pustce swojego pełnego sukcesów życia.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Wcześniej głównym rosyjskim kontestatorem konsumpcyjnej pustki był Pielewin, ale trzeba przyznać, że Minajewowi wychodzi to lepiej. Jeśli u Pielewina zawsze mieliśmy do czynienia z przemieszaniem mistyki i filozofii, to powieść Minajewa zaraża energią dobrego hip-hopu.

Автономное действие

Moralny upadek współczesnego człowieka w książce DuchLess, która jest debiutancką powieścią Siergieja Minajewa, jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich. Ukazująca duchowe wyjałowieni przedstawicieli moskiewskiej klasy średniej, wzbudziła w Rosji wiele emocji. DuchLess to gorzki obraz pokolenia trzydziestoparolatków z dużych miast, przed którymi świat stanął otworem, by później bezlitośnie ich przytłoczyć. W pogoni za pieniądzem, prestiżem, nowymi trendami i wygodnym życiem zgubili siebie i sens życia.

Anna Sobańda, Dziennik Gazeta Prawna

Ekranizacja książki

4 października 2012 odbędzie się premiera filmu Duchless rosyjskiego reżysera Romana Prygunowa. Film ten rozpoczął 33. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie, gdzie miał pozakonkursowy pokaz.

DuchLess DuchLess