Siergiej Lebiediew

"Powieść Granica zapomnienia jest niczym lodowa szczelina: zimna i surowa, ale i piękna, zbudowana z wyraźną poetycką wrażliwością, by przeciwstawić się wymazywaniu pamięci". - The Wall Street Journal

Granica zapomnienia

Autor: Siergiej Lebiediew

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Grzegorz Szymczak

Premiera: marzec 2018

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-30-7

Format: 125 x 190 mm

Liczba stron: 370

Oprawa: miękka

Cena: 39,90 zł (kup u nas!)Książki autora:
Granica zapomnienia Dzieci Kronosa Debiutant
Siergiej Lebiediew
Siergiej Lebiediew

Siergiej Lebiediew, ur. w 1981 roku w Moskwie. Od 14. roku życia przez osiem sezonów brał udział w ekspedycjach geologicznych na północy Rosji i w Kazachstanie. Dziennikarz, poeta, prozaik. Debiutancka powieść Granica zapomnienia nominowana była do najważniejszych nagród w Rosji, a „The Wall Street Journal” uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych powieści 2016 roku.

W 2014 roku ukazała się druga książka Siergieja Lebiediewa Rok komety, a w 2015, najpierw w Niemczech, później w Rosji, jego trzecia powieść: Ludzie sierpnia. Naszym nakładem w październiku 2019 r. ukazały się Dzieci Kronosa. Wszystkie wymienione powieści to spojrzenie poprzez pryzmat rodzinnych historii na ukrytą przeszłość Rosji. W nowatorski sposób autor ujawnia wpływ represji stalinowskich na czasy współczesne.

Najnowsza książka S. Lebiediewa, Debiutant, miała światową premierę w Polsce 20 sierpnia 2020 r.

- The Guardian o Lebiediewie i Debiutancie

"W Rosji nowe zło jest zakorzenione w starym złu".

© Christian Jungeblodt/The Guardian

- Wywiad z Siergiejem Lebiediewem w Newsweeku

"To zabawne. Nigdy nie czułem się zagrożony, od kiedy z dziennikarza stałem się pisarzem. Nie sądzę, by dzisiejsi włodarze Rosji uważali literaturę za tak istotną jak bolszewicy".

Wojciech Engelking z panem L. porozmawiał i poczynił ważny, w kategorii aktualiów rosyjskich, artykuł. Jest mowa o rządach autorytarnych i postrzeganiu literatury, o konformizmie i kolaboracji naukowców (bo przecież nie każdy może być Andriejem Sacharowem🤔), o zapomnianym "Kręgu pierwszym" Sołżenicyna, o sowieckim dziedzictwie i opuszczonych królestwach, o... A, zresztą... Czytajcie "Przeklęte pytania" i czytajcie Lebiediewa!

Granica zapomnienia, Dzieci Kronosa i Debiutant Siergieja Lebiediewa ukazały się w polskim przekładzie Grzegorza Szymczaka. W przygotowaniu - Ludzie sierpnia!

- BBC - wywiad z Siergiejem Lebiediewem

Początek: minuta 14:26

- New York Times o Lebiediewie i Debiutancie

Siergiej Lebiediew o historii z długim cieniem w przeszłości, o małym nadwołżańskim mieście i o pewnym rosyjskim agencie.

Czym jest Debiutant? Moralno-filozoficznym studium jednostki, opowieścią o romansie pomiędzy totalitaryzmem a nauką w XX wieku czy też powieścią szpiegowską na miarę mistrza Le Carré?

W USA książka (pod tytułem Untraceable) ukaże się 2 lutego, a tymczasem NYT najpierw (w grudniu) umieścił ją na liście najbardziej wyczekiwanych premier 2021 roku, a teraz Tobias Grey, też dla NYT, anonsuje jej nadejście, dopytując autora o kulisy powstania powieści.

Michael Wise, New Vessel Press

Książkę Debiutant na Święta poleca Wojciech Stanisławski.

Współczesna Rosja jest często postrzegana jako państwo rządzone przez służby specjalne lub wręcz będące tych służb emanacją i przedłużeniem. Ten obraz umacniają poruszające wyobraźnię wydarzenia, takie jak próby otrucia byłego oficera wywiadu Siergieja Skripala wraz z córką oraz lidera opozycji Aleksieja Nawalnego. Jeśli ten wizerunek jest rzeczywiście bliski istoty współczesnej Rosji, to powieść Debiutant powinna być traktowana jako zbiorowa psychoanaliza elit tego państwa. Jak zawsze u Siergieja Lebiediewa ubrana w porywającą formę literacką, która stanowi wręcz odrębną warstwę dzieła.

Artykuł Śmierć i pamięć dr Piotra Oleksego, str. 106, miesięcznik Znak 12/2020

Siergiej Lebiediew, ale również Grzegorz Szymczak, Aleksandra Zywert i Piotr Oleksy w programie Wojciecha Stanisławskiego i Jakuba Moroza Sądy, przesądy - w powiększeniu.

- Angelus 2020, Wrocław

Publiczność przyznała Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej Dzieciom Kronosa Siergieja Lebiediewa.

Opole - , Wojewódzka Biblioteka Publiczna

Prowadzenie: Wojciech Szot

Kliknąć na obraz, żeby obejrzeć nagranie ze spotkania

Poznań - , Centrum Kultury ZAMEK, Sala Wielka, ul. Św. Marcin 80/82

Spotkanie z Siergiejem Lebiediewem w ramach Festiwalu Fabuły.

Prowadzenie: Piotr Oleksy, tłumaczenie: Agnieszka Smólczyńska-Wiechetek

Bilety: 5 zł, karnet: 30 zł

W Centrum Kultury Zamek Lebiediew gościł w marcu 2019 r. Poniżej zapis wideo ze spotkania

Relację ze spotkania autorstwa pana Jacka Adamca zamieszczono na stronie kulturapoznan.pl.

. Spotkanie z Siergiejem Lebiediewem w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

W tym wyjątkowym spotkaniu w Poznaniu udział wzięli Grzegorz Szymczak (tłumacz niezwykłej poetyckiej prozy Lebiediewa) oraz prowadzący Piotr Oleksy. Spotkanie w języku rosyjskim wspaniale tłumaczyła Agnieszka Smólczyńska-Wiechetek. Organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Instytut Wschodni UAM, Zamek Czyta! oraz Claroscuro.

Nagranie ze spotkania z Lebiediewem w CK Zamek w Poznaniu (powyższe zdjęcie jest odnośnikiem)

Relację ze spotkania autorstwa pana Jacka Adamca zamieszczono na stronie kulturapoznan.pl.

Siergiej Lebiediew z Granicą zapomnienia w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019

Powieść odważna i porażająca problematyką i językiem, wielka literatura, którą mieliśmy zaszczyt wydać w Polsce.

w Barbarze (ul. Świdnicka 8B, Wrocław) z czytelnikami spotkali się autorzy (w tym Siergiej Lebiediew) nominowani do Nagrody.

Granica zapomnienia nominowana do nagrody Angelusa

. Wywiad z Siergiejem Lebiediewem w Plus Minus.

Czymże jest rosyjska Północ, jeśli nie wieczną zmarzliną, w której ciało ludzkie nie ulega rozkładowi? Gigantyczną zamrażarką i przechowalnią czasu, który stanął w miejscu? Ta przestrzeń skrywająca ciała i dusze nieszczęśników, o których świat zapomniał, wydała mi się podobna do tych z opowieści antycznych. Nagle też uświadomiłem sobie, że ja sam jestem jak Tezeusz, który przez lata żył w nieświadomości...

The New York Review of Books o Siergieju Lebiediewie

The New York Review of Books o Sergieju Lebiediewie

Lebiediew jest prawdopodobnie najlepszym rosyjskim pisarzem młodego pokolenia.

The New York Review of Books

Obszerny esej brytyjskiego historyka, Orlanda Figesa, o prozie autora Granicy zapomnienia.

Od czasów Sołżenicyna Rosja nie miała pisarza tak oddanego historii własnego kraju i jej śladom w świadomości zbiorowej, jak Siergiej Lebiediew.

Goose Fritz