Siergiej Lebiediew

"Powieść Granica zapomnienia jest niczym lodowa szczelina: zimna i surowa, ale i piękna, zbudowana z wyraźną poetycką wrażliwością, by przeciwstawić się wymazywaniu pamięci". - The Wall Street Journal

Granica zapomnienia

Autor: Siergiej Lebiediew

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Grzegorz Szymczak

Premiera wyd. I: marzec 2018

ISBN (wyd. I): 978-83-62498-30-7

Premiera wyd. II: lipiec 2022

ISBN (wyd. II): 978-83-62498-45-1

Format: 125 x 190 mm

Liczba stron: 372

Oprawa: miękka

Cena: 59 zł (Kup u nas!)



Książki autora:
Granica zapomnienia Dzieci Kronosa Debiutant Ludzie sierpnia Tytan
Siergiej Lebiediew
Siergiej Lebiediew

Siergiej Lebiediew, ur. w 1981 roku w Moskwie. Od 14. roku życia przez osiem sezonów brał udział w ekspedycjach geologicznych na północy Rosji i w Kazachstanie. Dziennikarz, poeta, prozaik. Debiutancka powieść Granica zapomnienia nominowana była do najważniejszych nagród w Rosji, a „The Wall Street Journal” uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych powieści 2016 roku.

W 2014 roku ukazała się druga książka Siergieja Lebiediewa Rok komety, a w 2015, najpierw w Niemczech, później w Rosji, jego trzecia powieść: Ludzie sierpnia (Claroscuro, 2021). Naszym nakładem w październiku 2019 r. ukazały się Dzieci Kronosa. Wszystkie wymienione powieści to spojrzenie poprzez pryzmat rodzinnych historii na ukrytą przeszłość Rosji. W nowatorski sposób autor ujawnia wpływ represji stalinowskich na czasy współczesne.

Powieść Debiutant, miała światową premierę w Polsce 20 sierpnia 2020 r.

Najnowsza książka S. Lebiediewa, Tytan (2022) ukazuje się w Polsce 15 września 2023 podczas Gdańskich Targów Książki.

Dziękujemy za liczną obecność na wydarzeniach z udziałem Siergieja Lebiediewa podczas Gdańskich Targów Książki!

Debata pt.: Europa bez Rosji? O przyszłości kontynentu

Lebiediew największą gwiazdą pierwszego dnia Gdańskich Targów Książki 2023

Debata: Sergiej Lebiediew, Rolf Nikel, Paulina Siegień

Moderator debaty: Kacper Dziekan

Spotkanie zorganizowane przez Europejskie Centrum Solidarności, Gdańskie Targi Książki i Wydawnictwo Claroscuro.

Transmisja odbyła się na stronach gdansk.pl.

Spotkanie z Siergiejem Lebiediewa z okazji premiery Tytana oraz Słońca martwych Iwana Szmielowa

Lebiediew największą gwiazdą pierwszego dnia Gdańskich Targów Książki 2023

Z Siergiejem Lebiediewem rozmawiała Natalia Soszyńska

Tłumaczenie: Stasia Budzisz

Spotkanie zorganizowane przez Gdańskie Targi Książki i Wydawnictwo Claroscuro.

Zapisy wideo z debaty i spotkania udostępniamy dzięki uprzejmości Europejskiego Centrum Solidarności.

- O Siergieju Lebiediewie w Gazecie Wyborczej

Lebiediew największą gwiazdą pierwszego dnia GTK

O udziale Lebiediewa na Gdańskich Targach Książki, które odbędą się w dniach 15-17 września br. w Europejskim Centrum Solidarności, pisze Wojciech Szot:

Największą gwiazdą pierwszego dnia będzie Siergiej Lebiediew, rosyjski pisarz, który od kilku lat mieszka w Niemczech. Lebiediew trzykrotnie był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W 2020 roku przekład „Dzieci Kronosa" autorstwa Grzegorza Szymczaka został doceniony w plebiscycie czytelników i otrzymał nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.

Po ataku Rosji na Ukrainę, w marcu w 2022, Lebiediew wystosował list, w którym pisał m.in.: że „Federacja Rosyjska jest krajem wielonarodowościowym. Federacja Rosyjska jest krajem rasistowskim". Spotkanie z Lebiediewiem o godzinie 17 poprowadzi Natalia Soszyńska, a przekładać będzie reporterka Stasia Budzisz.

- Pochwała Siergieja Lebiediewa na łamach miesięcznika Twórczość

Czytam czworoksiąg Lebiediewa od pierwszego tomu, od paraliżującej Granicy zapomnienia, do której dzięki oficynie Claroscuro kolejne tytuły dołączały rok po roku tak zgrabnie, jakby ktoś wpuszczał kolejne naboje (bardzo ciężkie, chromowane, naoliwione ziarna) w bęben nagana. Metaliczna to proza, przyrównywałem już ją gdzieś do zgrabnej herbacianej łyżeczki, która wypala świat wokół, bo odlano ją z polonu; pisałem, że po skończonej lekturze można poczuć się, jakby opuściło się czaszę wielkiego dzwonu, ogłuszonym i oniemiałym, z mosiężnym smakiem w ustach.

O prozie Siergieja Lebiediewa pisze Wojciech Stanisławski

Twórczość, Nr 10 / 2022.

Pochwała Siergieja Lebiediewa w miesięczniku Twórczość

- Wywiad z Siergiejem Lebiediewem na łamach dwumiesięcznika Nowej Europy Wschodniej

Etyczna ślepota się bierze nie z tych tekstów, które zostały napisane, lecz z tych, których nie napisano. Współczesna kultura Federacji Rosyjskiej nie omówiła całego zbioru idei. W ostatnich trzydziestu latach rosyjska literatura i życie znajdowały się w światach równoległych.

Z naszym autorem rozmawia Piotr Oleksy

Nowa Europa Wschodnia, Nr 5 (81) / 2022.

Wywiad z Siergiejem Lebiediewem w NEW

- Debiutant Siergieja Lebiediewa najlepszą powieścią zagraniczną 2022 wg francuskiego miesięcznika Transfuge

Tygodnik powszechny o Ludziach sierpnia i innych książkach Lebiediewa

- W Do Rzeczy o Siergieju Lebiediewie

Profesor Andrzej Nowak: Siergiej Lebiediew to największy, moim zdaniem, talent współczesnej literatury światowej (...) Nie znam doskonalszego artystycznie rozrachunku z dziedzictwem morderczej działalności imperium.

Profesor Andrzej Nowak o Siergieju Lebiediewie

- Siergiej Lebiediew w Warszawie, Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, sala nr 3

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zaprosiło do rozmowy z rosyjskim pisarzem Siergiejem Liebiedewem o konsekwencjach życia w niepamięci, o braku rozliczeń zbrodniarzy sowieckich, o nienazywaniu ofiar z imienia i nazwiska. Kiedy Rosjanie przeszli tę symboliczną granicę zapomnienia, za którą dzisiejsze zbrodnie reżimu Putina stają się możliwe?

Spotkanie zostało poprzedzone prezentacją krótkiego filmu dokumentalnego autorstwa DogFilm Studio Filmowe z cmentarza w Charkowie, który został zniszczony w trakcie wojny wywołanej przez Federację Rosyjską na terytorium Ukrainy.

Lebiediew w Warszawie!

Rozmowę poprowadziła dr Katarzyna Syska.

Data: 19 kwietnia 2022 (wtorek) godz. 18:00

Miejsce: Kinoteka, Pałac Kultury i Nauki, sala nr 3

Języki spotkania: PL, RU

Transmisja: Facebook i YouTube Centrum

- Siergiej Lebiediew i Alisa Ganijewa wśród sygnatariuszy listu 17 wybitnych pisarzy skierowanego do osób rosyjskojęzycznych

Siergiej Lebiediew i Alisa Ganijewa (jej powieść ukaże się w tym roku nakładem naszego wydawnictwa) podpisali wraz z innymi pisarzami (m.in. Swietłaną Aleksijewicz i Władimirem Sorokinem) list z apelem do osób rosyjskojęzycznych na świecie o informowanie Rosjan o faktycznym wymiarze działań zbrojnych na Ukrainie.

Eminent writers urge Russian speakers to tell truth of war in Ukraine
The Guardian, sobota 05-03-2022

- Wywiad z Siergiejem Lebiediewem w Newsweeku

„Rosjanie tkwią w dyktaturze po uszy”. Rocznicowa rozmowa Jacka Pawlickiego z Siergiejem Lebiediewem o niechęci do poszukiwania sprawiedliwości, braku odpowiedzialności, strachu, ścinaniu brzozy, śmietnikach pełnych książek.

- The Guardian o Lebiediewie i Debiutancie

"W Rosji nowe zło jest zakorzenione w starym złu".

© Christian Jungeblodt/The Guardian

- Wywiad z Siergiejem Lebiediewem w Newsweeku

"To zabawne. Nigdy nie czułem się zagrożony, od kiedy z dziennikarza stałem się pisarzem. Nie sądzę, by dzisiejsi włodarze Rosji uważali literaturę za tak istotną jak bolszewicy".

Wojciech Engelking z panem L. porozmawiał i poczynił ważny, w kategorii aktualiów rosyjskich, artykuł. Jest mowa o rządach autorytarnych i postrzeganiu literatury, o konformizmie i kolaboracji naukowców (bo przecież nie każdy może być Andriejem Sacharowem🤔), o zapomnianym "Kręgu pierwszym" Sołżenicyna, o sowieckim dziedzictwie i opuszczonych królestwach, o... A, zresztą... Czytajcie "Przeklęte pytania" i czytajcie Lebiediewa!

Granica zapomnienia, Dzieci Kronosa i Debiutant Siergieja Lebiediewa ukazały się w polskim przekładzie Grzegorza Szymczaka. W przygotowaniu - Ludzie sierpnia!

- BBC - wywiad z Siergiejem Lebiediewem

Początek: minuta 14:26

- New York Times o Lebiediewie i Debiutancie

Siergiej Lebiediew o historii z długim cieniem w przeszłości, o małym nadwołżańskim mieście i o pewnym rosyjskim agencie.

Czym jest Debiutant? Moralno-filozoficznym studium jednostki, opowieścią o romansie pomiędzy totalitaryzmem a nauką w XX wieku czy też powieścią szpiegowską na miarę mistrza Le Carré?

W USA książka (pod tytułem Untraceable) ukaże się 2 lutego, a tymczasem NYT najpierw (w grudniu) umieścił ją na liście najbardziej wyczekiwanych premier 2021 roku, a teraz Tobias Grey, też dla NYT, anonsuje jej nadejście, dopytując autora o kulisy powstania powieści.

Michael Wise, New Vessel Press

Książkę Debiutant na Święta poleca Wojciech Stanisławski.

Współczesna Rosja jest często postrzegana jako państwo rządzone przez służby specjalne lub wręcz będące tych służb emanacją i przedłużeniem. Ten obraz umacniają poruszające wyobraźnię wydarzenia, takie jak próby otrucia byłego oficera wywiadu Siergieja Skripala wraz z córką oraz lidera opozycji Aleksieja Nawalnego. Jeśli ten wizerunek jest rzeczywiście bliski istoty współczesnej Rosji, to powieść Debiutant powinna być traktowana jako zbiorowa psychoanaliza elit tego państwa. Jak zawsze u Siergieja Lebiediewa ubrana w porywającą formę literacką, która stanowi wręcz odrębną warstwę dzieła.

Artykuł Śmierć i pamięć dr Piotra Oleksego, str. 106, miesięcznik Znak 12/2020

Siergiej Lebiediew, ale również Grzegorz Szymczak, Aleksandra Zywert i Piotr Oleksy w programie Wojciecha Stanisławskiego i Jakuba Moroza Sądy, przesądy - w powiększeniu.

- Angelus 2020, Wrocław

Publiczność przyznała Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej Dzieciom Kronosa Siergieja Lebiediewa.

Opole - , Wojewódzka Biblioteka Publiczna

Prowadzenie: Wojciech Szot

Kliknąć na obraz, żeby obejrzeć nagranie ze spotkania

Poznań - , Centrum Kultury ZAMEK, Sala Wielka, ul. Św. Marcin 80/82

Spotkanie z Siergiejem Lebiediewem w ramach Festiwalu Fabuły.

Prowadzenie: Piotr Oleksy, tłumaczenie: Agnieszka Smólczyńska-Wiechetek

Bilety: 5 zł, karnet: 30 zł

W Centrum Kultury Zamek Lebiediew gościł w marcu 2019 r. Poniżej zapis wideo ze spotkania

Relację ze spotkania autorstwa pana Jacka Adamca zamieszczono na stronie kulturapoznan.pl.

. Spotkanie z Siergiejem Lebiediewem w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

W tym wyjątkowym spotkaniu w Poznaniu udział wzięli Grzegorz Szymczak (tłumacz niezwykłej poetyckiej prozy Lebiediewa) oraz prowadzący Piotr Oleksy. Spotkanie w języku rosyjskim wspaniale tłumaczyła Agnieszka Smólczyńska-Wiechetek. Organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Instytut Wschodni UAM, Zamek Czyta! oraz Claroscuro.

Nagranie ze spotkania z Lebiediewem w CK Zamek w Poznaniu (powyższe zdjęcie jest odnośnikiem)

Relację ze spotkania autorstwa pana Jacka Adamca zamieszczono na stronie kulturapoznan.pl.

Siergiej Lebiediew z Granicą zapomnienia w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019

Powieść odważna i porażająca problematyką i językiem, wielka literatura, którą mieliśmy zaszczyt wydać w Polsce.

w Barbarze (ul. Świdnicka 8B, Wrocław) z czytelnikami spotkali się autorzy (w tym Siergiej Lebiediew) nominowani do Nagrody.

Granica zapomnienia nominowana do nagrody Angelusa

. Wywiad z Siergiejem Lebiediewem w Plus Minus.

Czymże jest rosyjska Północ, jeśli nie wieczną zmarzliną, w której ciało ludzkie nie ulega rozkładowi? Gigantyczną zamrażarką i przechowalnią czasu, który stanął w miejscu? Ta przestrzeń skrywająca ciała i dusze nieszczęśników, o których świat zapomniał, wydała mi się podobna do tych z opowieści antycznych. Nagle też uświadomiłem sobie, że ja sam jestem jak Tezeusz, który przez lata żył w nieświadomości...

The New York Review of Books o Siergieju Lebiediewie

The New York Review of Books o Sergieju Lebiediewie

Lebiediew jest prawdopodobnie najlepszym rosyjskim pisarzem młodego pokolenia.

The New York Review of Books

Obszerny esej brytyjskiego historyka, Orlanda Figesa, o prozie autora Granicy zapomnienia.

Od czasów Sołżenicyna Rosja nie miała pisarza tak oddanego historii własnego kraju i jej śladom w świadomości zbiorowej, jak Siergiej Lebiediew.

Goose Fritz