Hongkong Noir

Hongkong Noir to przyprawiająca o zawał, ale czarująca narracja o tłumionej stronie wspaniałego miasta. - Hong Kong Review of Books

Hongkong Noir

Premiera: sierpień 2023

Tłumaczenie z języka angielskiego: Michał Przybysz

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-41-3

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 308

Oprawa: miękka

Seria: Noir

Cena: 45 zł (kup u nas!)Autorzy opowiadań antologii Hongkong Noir:
Susan Blumberg-Kason (współredaktorka antologii)

Urodziła się na przedmieściach Chicago, w latach 90. przez pięć lat mieszkała w Hongkongu, do którego często podróżuje. Stała współpracowniczka „Asian Review of Books”, „Cha: An Asian Literary Journal” oraz „Undomesticated”. Jej prace pojawiały się także w „Los Angeles Review of Books”, „World Literature Today”, „PopMatters”, „Asian Jewish Life”, „South China Morning Post” oraz w wielu hongkońskich antologiach. Ukończyła studia podyplomowe z administracji rządowej i publicznej na Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu. Pisze o historii, polityce, filmie, sztuce i kulturze w czołowych publikacjach w Hongkongu i USA. Więcej na: www.susanbkason.com.

Ysabelle Cheung

Pisarka i redaktorka. Swoją prozę publikowała na łamach „Granta”, „Catapult” oraz „The Rumpus”. Jej powieść Get Out and Dance była nominowana w 2022 roku do Pushcart Prize. Jej eseje i krytyka kulturowa ukazywały się m.in. w „The Atlantic”, „Los Angeles Review od Books”, „Artforum” oraz „Lithub”. Jest autorką wierszy i opowiadań, redaktorką naczelną pisma „Cicada”, byłą wiceredaktorką „Time Out Hong Kong” oraz redaktorką prowadzącą „ArtAsiaPacific”. W roku 2019 wraz z artystką Eunice Tsang wydała magazyn (zin) „Pillow Hands, Heavy Feet”, będący odpowiedzią na zmieniający się społeczny krajobraz Hongkongu. Współzałożycielka hongkońskiego wydania Liars’ League, organizacji promującej słowo mówione wśród autorów i aktorów. Współtworzyła galerię sztuki współczesnej „Property Holdings Development Group”. Dorastała w Wielkiej Brytanii, gdzie studiowała literaturę angielską i twórcze pisanie. Obecnie mieszka w Nowym Jorku. Więcej na: www.ysabellecheung.com.

Feng Chi-Shun

(ur. w Wuhan, Chiny, zm. w Hongkongu w 2019 r.). Był obywatelem USA, choć za swój dom uważał Hongkong, gdzie dorastał i gdzie ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym. Po studiach przeprowadził się do USA, by pracować jako patolog. Następnie wrócił do Hongkongu. Opublikował blisko 100 artykułów naukowych, do emerytury pracował jako patolog. Był felietonistą w „South China Morning Post”. Młodzieńcze lata spędził w dzielnicy Diamond Hill, gdzie „ludzie byli biedni, ale życie bogate”. Czując się obdartym z dzieciństwa, nadrabiał stracone lata i żył pełnią życia. Był pasjonatem wina i cygar oraz półetatowym graczem z zamiłowaniem do ruletki, pokera, madżonga i wyścigów konnych. Miłość do pisania odkrył w dojrzałym wieku. Autor Diamond Hill (2008), Hong Kong Noir (2010) i Kitchen Tiles (2015) - wszystkie dzieła nawiązują do jego osobistych doświadczeń - jak również książki historycznej A Little History of Sex and Romance in China oraz powieści Wishes in Bardo (2018). Przez pewien czas był współwłaścicielem przydrożnego baru w Koulunie, „gdzie twardziele z triady wpadali, by odebrać, co ich”.

Tiffany Hawk

Pisarka, redaktorka i coach literacki. Była stewardessa z dyplomem magistra sztuk pięknych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside. Zdecydowała się pisać, kiedy podczas 11-godzinnego lotu z Londynu obsesyjnie czytała What Color Is Your Parachute? Carrie Bradshaw. Zadebiutowała powieścią Love Me Anyway. Jej opowiadania i eseje ukazały się m.in. na łamach „New York Times’a”, „Potomac Review”. Była dyrektorką wydawniczą w magazynie „Undomesticated” oraz redaktorką w „Coast”. Niezależna dziennikarka pisząca dla „Los Angeles Times”, „Sunset”, CNN.com, GQ.com i „National Geographic Traveler”. Mieszka w Tucson w Arizonie. Więcej na: www.tiffanyhawk.com.

Christina Liang

Autorka pochodzenia węgiersko-tajwańskiego; dorastała w Ottawie w Kanadzie. Przeprowadzka do Hongkongu pozwoliła jej odkryć własne korzenie. Pisze książki dla dzieci pod pseudonimem Christina Matula. Ukończyła kreatywne pisanie na Uniwersytecie Hongkońskim. Była w zarządzie organizacji Bring Me A Book Hong Kong, działającej na rzecz głośnego czytania dzieciom i dostarczającej dobrą literaturę lokalnym społecznościom, niemającym dostatecznego dostępu do kultury. Mieszka w Helsinkach. Więcej na:www.christinamatula.com.

Charles Philipp Martin

Dorastał w Greenwich Village w Nowym Jorku. Po studiach na Columbia University i Manhattan School of Music został basistą w Orkiestrze Filharmonii Hongkońskiej. Po 6 latach zrezygnował z kariery muzyka i został pełnoetatowym pisarzem. Felietonista w „South China Morning Post”. Przez ponad 20 lat prowadził jazzowy program 3 O'Clock Jump na antenie hongkońskiego Radia 3. Zadebiutował powieścią Neon Panic (2011). Po 17 latach spędzonych w Hongkongu przeprowadził się do Seattle, gdzie mieszka do dziś. Więcej na: www.neonpanic.com.

Marshall Moore

(ur. w 1970 r. w Havelock, USA), studiował psychologię, lingwistykę stosowaną, zdobył doktorat z twórczego pisania. Mieszkał w różnych częściach USA, na przedmieściach Seulu i Hongkongu. Tłumacz amerykańskiego języka migowego. Autor powieści, esejów i opowiadań. Mieszka w Kornwalii w Anglii. Więcej na: marshallmoore.com

Jason Y. Ng (współredaktor antologii)

(ur. w Hongkongu), pisarz, felietonista i aktywista. Jego rodzice pochodzą z Chin. Mieszkali w Hongkongu, gdzie ojciec Ng był ilustratorem gazet do późnych lat 80., kiedy to wyemigrowali do Kanady. Ng skończył finanse oraz prawo w USA i Kanadzie. Członek palestry Nowego Jorku i stanu Massachusetts. Autor książek o Hongkongu. Współredaktor antologii Hong Kong 20/20 oraz Hong Kong Noir. Publikował w „South China Morning Post”, „Hong Kong Free Press” i „The Guardian”. Był krytykiem muzyki klasycznej dla Hong Kong Time Out. W latach 2016-2019 prezes PEN Hongkong. Ambasador Shark Savers Hong Kong - organizacji na rzecz ochrony rekinów. Działacz Progressive Lawyers Group na rzecz demokracji, wolności słowa i praw robotników zagranicznych w Hongkongu. Uznany za Człowieka Roku 2011 przez magazyn „Elle Men”.

Shen Jian

Pracuje jako prawnik w Hongkongu. Pisze dla „South China Morning Post”. Nominowany do nagrody Pushcart, ceniony eseista.

Brittani Sonnenberg

Dorastała na trzech kontynentach; na Uniwersytecie w Michigan otrzymała tytuł magistra sztuk pięknych; absolwentka Harvardu. Pracowała jako dziennikarka w Niemczech, USA, Chinach i Azji Południowo-Wschodniej. Profesor wizytujący na uniwersytecie w Hongkongu. Autorka wielokrotnie nagradzanej prozy, komiksów i poezji. Jej literatura non fiction publikowana była m.in. w „Time Magazine”, „Associated Press” i „NPR”. Jej debiutancka powieść Home Leave została wyróżniona przez redaktora „New York Timesa”. Mieszka w Austin (USA). Więcej na: brittanisonnenberg.com

Carmen Suen

Urodziła się i dorastała w Hongkongu. Jej teksty publikowano w największych magazynach w Hongkongu, w tym „City Magazine”, „Eat and Travel”, „Vogue Hong Kong”, „Undomesticated” oraz „East Magazine”. Jedna z redaktorów założycieli bloga fotograficznego „Resolve”. Oprócz literatury zajmuje się także relacjami międzykulturowymi. Od 2021 r. w zarządzie Asian Pop-up Cinema, organizacji promującej azjatycką kinematografię wśród amerykańskiej publiczności. Mieszka w okolicach Bostonu. Więcej na: carmensuenwrites.com.

James Tam

ur. w Hongkongu, dorastał i studiował w Kanadzie. W połowie lat 80. wrócił do Hongkongu i pracował jako inżynier środowiska; założył firmę programistyczną. W 2008 porzucił biznes, by zająć się pisaniem. Uprawia fantastykę, literaturę faktu, poezję, krótką prozę. Jego powieściowy debiut Man's Last Song był finalistą nagrody Proverse. Uważa, że istnieje ogromna ilość dowodów na to, że ludzkość XXI wieku jest gatunkiem obłąkanym i zagrożonym przez samego siebie. Często przyszywa mu się za to łatkę niezdrowego cynika. Więcej na: www.jamestam.net.

Rhiannon Jenkins Tsang

Urodzona i wychowana w Yorkshire (Wielka Brytania). Skończyła orientalistykę na Oxfordzie. Jest niepraktykującą prawniczką. Pracowała w biznesie w Wielkiej Brytanii i na Tajwanie. Jej prace skupiają się na historycznych liniach uskoku. Miłośniczka tajwańskiej herbaty Oolong, czekolady chilli oraz morza. Mieszka na wsi w Nottinghamshire.

Xu Xi 許素細

Urodzona i wychowana w Hongkongu, była obywatelka Indonezji. Autorka kilkunastu książek, w tym powieści, zbiorów opowiadań i esejów. Jako mała dziewczynka wstawała o 4.00 rano, by pisać, co zaowocowało jej pierwszą publikacją już w wieku 11 lat. Życie dzieli między Nowym Jorkiem a Hongkongiem.

Shannon Young

Dorastała w Arizonie. Skończyła studia w Nowym Jorku. Od 2010 r. mieszka w Hongkongu. Zarabia na życie, pisząc fantastykę i fantasy pod pseudonimem. Redagowała antologię non fiction zatytułowaną: How Does One Dress to Buy Dragonfruit? True Stories of Expat Women in Asia (2014). Prowadziła kolumnę w „The Displaced Nation” pt. Diary of an Expat Writer, blog i kanał na YouTubie. Więcej na: shannonyoungwriter.com.