Debiutant

"Siergiej Lebiediew jest wybitnym pisarzem, który posiada dwa rzadkie dary: szlachetność stylu i precyzyjną optykę wewnętrzną. Pozwalają mu one zobaczyć i sondować głębię antropologicznej katastrofy, która wydarzyła się w XX-wiecznej Rosji. Lebiediew rozpoznał to, co pozostaje niewidoczne dla większości pisarzy radzieckich i postsowieckich." - Władimir Sorokin

Debiutant

Autor: Siergiej Lebiediew

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Grzegorz Szymczak

Premiera: 20 sierpnia 2020

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-36-9

Format: 125 x 190 mm

Liczba stron: 310

Oprawa: miękka

Cena: 45,00 zł (kup u nas!)Inne książki autora:
Granica zapomnienia Dzieci Kronosa

Opinie

Lebiediew nie ma czasu. Na anegdoty o sytych breżniewowskich latach, o grotesce stalinowskiego empiru i dziwności pieriestrojki, które lubimy czytać w tylu innych powieściach. Zatapiane barki z łagiernikami, skazańcy służący jako "manekiny" do eksperymentów w laboratoriach, kontenery, cuchnące ropą i krwią przesłuchań - mówi: oto, co przemilczała Rosja, oto, jakie jest źródło jej złych snów. W Debiutancie osiąga jakby od niechcenia mistrzostwo Le Carre'a. Ale ten sam Lebiediew jasno pokazuje, że thrillerowa forma jest tylko zachętą, żartem (...). Z bardzo dawnych czasów potrafi bowiem przywołać godność poety, który nie bawi się w ćwiczenia stylistyczne, nie wypełnia fabuły modułami - z trudem, jakby naprawdę belkę dźwigał, na serio odmalowuje, szczegół po szczególe, świat, któremu w nagrodę przywrócona jest substancjalność: nagle czujemy "kamienisty chłód strumienia i zgniliznę dużych, długo obumierających bukowych liści".

Wojciech Stanisławski, Sieci. Więcej

Debiutant to powieść o toksynie dużo bardziej niebezpiecznej niż nowiczok. Podczas gdy Władimir Sorokin ucieka w groteski i fantazje (nie twierdzę, że płoche), podczas gdy Zachar Prilepin brnie w fascynującą dostojewszczyznę na miarę XXI stulecia (żeby nie było: to pisarz wybitny), Siergiej Lebiediew o ważnych rzeczach pisze wprost. Aż przywodzi na myśl wiersz Herberta "Pan Cogito o cnocie". Lekcja jest prosta i ważna. Nie tylko dla zrozumienia współczesnej Rosji, lecz także dla współczesnych dysput politycznych w krajach niegdyś przez Sowietów podbitych, jak Polska".

Piotr Gociek, Do Rzeczy. Więcej

Formalnie mamy do czynienia z thrillerem, czy też powieścią szpiegowską, w dość klasycznej odmianie. Historia opowiadana jest z tu dwutorowo, (...) schemat prosty i skuteczny, obserwujemy naprzemiennie ściganego i ścigających, ale siła tej powieści tkwi przede wszystkim w tym, co w tle, w biografiach głównych postaci. W tym sensie Debiutant zbliża się do non fiction, bo choć to beletrystyka, to już same mechanizmy działania służb i pokazane tu biografie wydają się raczej syntezą faktów opartą na solidnej dokumentacji. To dlatego właśnie czyta się to z ciarami na plecach, bo takie rzeczy dzieją się na naszych oczach, fikcja ledwie goni tu rzeczywistość. A Lebiediew opisuje to wszystko precyzyjnym, konkretnym i efektywnym językiem. Mocna rzecz.

Tomasz Pindel, Poczytane. Więcej

Potrafi tworzyć tak różne powieści, a wciąż na niedoścignionym poziomie... W Granicy zapomnienia, a następnie w Dzieciach Kronosa sam postawił sobie wysoko poprzeczkę... Debiutantem udowadnia, że wciąż nie ma drugiego takiego pisarza, który pisałby o minionej i obecnej Rosji z tak przerażającym filtrem prawdy... Robi to w wielkim stylu i autentycznością, która snuje się za czytelnikiem długo po zakończonej lekturze.

Elwira Przyjemska, Księgarka na regale. Więcej

Opinie zagraniczne

Najciemniejsze siły napędowe nauki i władzy w zderzeniu z ludzkim błędem i tajnymi planami. Przenikliwa i bardzo prawdopodobna powieść Siergieja Lebiediewa o środkach paraliżujących, zamachu i tajemnicach zarówno politycznych, jak i osobistych.

Will Englund, laureat nagrody Pulitzera, były korespondent w Moskwie dla The Washington Post

Jeden z najbardziej interesujących rosyjskich młodych pisarzy zmierza się z Putinem, trucizną i władzą w tej unikalnej powieści. Lebiediew otwiera fascynujące okno na współczesną Rosję.

Anne Applebaum

Fascynujące i wyborne, w wykonaniu jednego z najlepszych pisarzy dzisiejszej Rosji.

Philippe Sands

Elektryzujące spojrzenie na ukryty świat, o którym zapominamy na własne ryzyko – świat zamachowców, szpiegów, patriotów i mistrzów trucizn, których szokujące decyzje są podejmowane w niezachwianej wierze w służbę wyższemu dobru. Emocjonująca, poruszająca, obowiązkowa lektura.

Rory MacLean