Bruksela Noir

(...) tych trzynastu współczesnych autorów – nie jesteśmy w moim mieście przesądni! – wybranych do niniejszej książki to brukselczycy całą duszą, którzy znaleźli odpowiednie słowa, aby przedstawić swoją miłość – często niedobrą, zawsze czułą – do miasta, w którego rytmie toczy się ich życie. Czy więc piszą kryminały, thrillery, fantasy, komiksy, a nawet gorzej: czy są żurnalistami – zabiorą was na wyprawę naprawdę mroczną, noir, zabawną, krwawą, przerażającą, osobliwą... belgijską!

Bruksela Noir

Premiera: listopad 2017

Tłumaczenie z języka francuskiego: Elżbieta Derelkowska

Tłumaczenie z języka hiszpańskiego: Agnieszka Fijałkowska-Żydok

Tłumaczenie z języka angielskiego: Michał Przybysz

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-25-3

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 316

Oprawa: miękka

Seria: Noir

Cena: 39 zł (kup u nas!)Autorzy opowiadań antologii Bruksela Noir:
Barbara Abel

(ur. w 1969 r.), autorka dramatów i powieściopisarka. Za swoją pierwszą powieść L’instinct maternel w 2002 r. została nagrodzona Prix Cognac. W 2015 r. otrzymała nagrodę Prix des lycéens de littérature belge za Derrière la haine. Od 2009 r. współpracuje z „Cinquante Degrés Nord”, magazynem kulturalnym dystrybuowanym przez Arte Belgique.

Ayerdhal

(ur. w 1959 r. w Lyonie, zm. w 2015 r. w Brukseli), autor thrillerów i powieści science fiction. Wielokrotnie nagradzany, przyczynił się do odrodzenia we Francji obydwu gatunków w latach 90. Twórca kolektywu Le Droit du serf, zawzięty przeciwnik piractwa internetowego, digitalizacji i umieszczania w Internecie książek drukowanych. Nagrodzony Prix Cyrano za całokształt twórczości w 2011 r.

Émilie de Béco

mieszka w Brukseli i cieszy się swoim zorganizowanym chaosem. Émilie jest stuprocentową Belgijką, choć nie lubi frytek i czekolady. Jej doskonały angielski sprawia, że wtapia się w środowisko międzynarodowe.

Paul Colize

(ur. w 1956 r. w Brukseli) mieszka w Waterloo. Autor niezwykle płodny, w samym gatunku noir napisał już tuzin książek. Licznie nagrodzony, m.in. Prix Arsène Lupin i Prix Plume de Cristal. Poza pisaniem zawodowo zajmuje się doradztwem w zakresie zarządzania. Wolny czas poświęca na grę na pianinie i w badmintona. W Polsce ukazała się jego książka Długa chwila ciszy.

Jean-Luc Cornette

(ur. w 1966 r. w Uccle-Bruksela) obecnie mieszka w Woluwe-Saint-Lambert. Po ukończeniu studiów z rysunku i komiksu rozpoczął karierę jako ilustrator. Dziś ma na swoim koncie wiele publikacji.

Patrick Delperdange

(ur. w 1960 r. w Charleroi), pisarz belgijski tworzący po francusku. Specjalizuje się w kryminałach oraz w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Jest scenarzystą wielu komiksów i kreskówek. Za powieść Monk otrzymał Prix Simenon. Mieszka i pracuje w Brukseli.

Sara Doke

(ur. w 1968 r. w Belgii), autorka książek science fiction i fantasy. Jest także dziennikarką, tłumaczką oraz organizatorką festiwali, konwentów i innych wydarzeń kulturalnych. Sara jest przewodniczącą jury nagrody imienia Julii Verlanger przyznawanej podczas festiwalu Utopiales. Mieszka w Brukseli.

Michel Dufranne (redaktor antologii)

(ur. w 1970 r. w Brukseli), mól książkowy i ekspert od powieści kryminalnych, thrillerów oraz science fiction. Był między innymi headhunterem, wykładowcą i zastępcą redaktora naczelnego w kilku czasopismach. Zajmuje się głównie pisaniem scenariuszy dla kreskówek, będąc jednocześnie krytykiem literackim i specjalistą od tzw. mauvais genre (dzieł w złym guście) w belgijskim radiu i telewizji.

Kenan Görgün

(ur. w 1977 r. w Gandawie), belgijski pisarz tureckiego pochodzenia. W wieku 17 lat porzucił naukę, by całkowicie poświęcić się pisaniu. Absolwent Wyższej Szkoły Wagarowania. Posiadł doświadczenie jako stróż nocny, sprzedawca artykułów żywnościowych, samozwańczy dziennikarz filmowy i rzecznik prasowy nieprawdziwych wydarzeń. Autor kilkunastu powieści, scenarzysta filmów długometrażowych i reżyser.

Edgar Kosma

(ur. w 1979 r. w Namur) od 1998 r. mieszka i pracuje w Brukseli. Ukończył studia filozoficzne na Université Libre w Brukseli. Autor powieści i opowiadań, scenarzysta serii komiksowej Le Belge. Więcej na www.edgarkosma.com.

Katia Lanero Zamora

(ur. w 1985 r. w Liège) studiowała języki romańskie i literaturę. Autorka trylogii dla młodzieży Chroniques des Hémisphères. Więcej na www.katia-lanero-zamora.net.

Nadine Monfils

(ur. w 1953 r. w Etterbeek), dziennikarka zajmująca się rubryką kryminałów w piśmie „Fokus”. Organizowała warsztaty pisania kryminałów w zakładach karnych, kursy pisania scenariuszy i sztuk teatralnych, prowadziła galerię sztuki w Brukseli, była też aktorką. Jest autorką serii powieści detektywistycznych opowiadających o przygodach inspektora Léona, policjanta, który robi na drutach. Więcej na www.nadinemonfils.com.

Alfredo Noriega

(ur. w 1962 r. w Quito) dzieli życie pomiędzy Brukselę i Paryż, gdzie mieszka od 1985 r., udzielając lekcji hiszpańskiego i gry aktorskiej w szkole biznesu. Jest współautorem wielu podręczników językowych opublikowanych w Hiszpanii oraz autorem powieści.

Bob Van Laerhoven

(ur. w 1953 r. w Ravels), flamandzki dziennikarz, globtroter i felietonista, zdobywca nagrody Hercule Poirot, przyznawanej w kategorii najlepszej powieści kryminalnej, za De Wraak van Baudelaire, za którą otrzymał również USA Best Book Award. Więcej na bobvanlaerhoven.com.