Bernardo Kucinski

Dziennikarz i pisarz. Uważany za jeden z najważniejszych głosów w sprawie porwanych i zamordowanych w Ameryce Południowej w latach 60. i 70. XX w.

K. Relacja z pewnych poszukiwań

Autor: Bernardo Kucinski

Tłumaczenie z języka portugalskiego: Zofia Stanisławska

Kolacjonowanie: Juan Diego Ramírez

Premiera: sierpień 2019

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-31-4

Format: 125 x 190 mm

Liczba stron: 212

Oprawa: miękka

Cena: 39 zł (kup u nas!)



Bernardo Kucinski
Bernardo Kucinski

Bernardo Kucinski (ur. 1937 r., São Paulo), dziennikarz i pisarz, z wykształcenia fizyk. Wykładał na Uniwersytecie w São Paulo. Urodzony w rodzinie żydowskich imigrantów z Polski (reszta rodziny, która pozostała w kraju, zginęła w obozach koncentracyjnych). Działacz studencki w czasie dyktatury wojskowej w Brazylii. Nagłośnił prawdę o ściganiu i torturowaniu brazylijskich obywateli, był aresztowany. Na emigracji w Wielkiej Brytanii przebywał do 1974 r. Po powrocie pomagał w pracach nad powoływaniem do życia prasy opozycyjnej; korespondent periodyków angielskich, m.in. „The Guardian”. Był doradcą prezydenta Luli da Silvy podczas jego pierwszej kadencji. Autor wielu tekstów ekonomicznych i politycznych. Uważany za jeden z najważniejszych głosów w sprawie porwanych i zamordowanych w Ameryce Południowej w latach 60. i 70. XX w.

Zapis spotkania z Bernardo Kucinskim z dnia , Długi cień kata

Bernardo Kuciński: Długi cień kata
Bernardo Kucinski na 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Spotkanie autorskie Bernarda Kucinskiego na 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Prowadzenie: Michał Nogaś.

Fikcja oparta na prawdziwej historii zaginięcia siostry autora podniosła w Brazylii ważną debatę związaną z nierozliczeniem sprawców mordów dokonanych w latach 70. XX wieku na zlecenie współpracującego z ówczesnymi władzami USA reżimu, a nawet zamiataniem sprawy pod dywan przez przedstawicieli obecnych władz. „Kto szuka kości? Psy szukają kości” – usłyszeli bliscy ofiar od obecnego prezydenta Jaira Bolsonaro. Z bohaterem jednej z najbardziej poruszających rozmów zamieszczonych w tomie Z niejednej półki Michała Nogasia połączono się z przestrzeni namiotu FKŻ.

Wydarzenie organizowane przez Festiwal Kultury Żydowskiej we współpracy z KBF, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapis spotkania jest dostępny na .