Pepetela

Dzieło autorstwa laureata portugalskojęzycznego nobla. Pierwsza książka z Angoli przetłumaczona na język polski

Tajny agent Jaime Bunda

Autor: Pepetela

Tłumaczenie z języka portugalskiego: Zofia Stanisławska

Premiera: 18 czerwca 2010

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-00-0

Format: 138 x 208 mm

Liczba stron: 360

Oprawa: miękka

Seria: strefa cienia

Cena: 29,90 zł Nakład wyczerpany



Pepetela

Arthur Carlos Mauricio Pestana dos Santos (ur. 1941), lepiej znany pod pseudonimem Pepetela, należy do najważniejszych przedstawicieli współczesnej literatury angolskiej. Jest autorem lubianym i docenianym nie tylko przez czytelników na całym świecie, lecz także przez środowiska akademickie. W 1997 roku Pepetela został odznaczony Nagrodą Camõesa – najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną autorom literatury portugalskojęzycznej na świecie, a w 2002 roku otrzymał Prémio Nacional de Cultura e Artes Angoli.

Na biografię Pepeteli duży wpływ wywarła skomplikowana historia jego kraju, który po uniezależnieniu się od Portugalii przez kilkadziesiąt lat trwał w stanie wojny domowej. Studiując w latach 60-tych na uniwersytecie w Lizbonie, Pepetela przyłączył się do Ludowego Ruchu Wyzwolenia Angoli (MPLA) i z tego powodu musiał opuścić Portugalię. Studia socjologiczne dokończył w Algierii i w latach 70-tych brał udział w walkach o wyzwolenie Angoli. Po ogłoszeniu niepodległości, wrócił do kraju i w 1975 roku został mianowany wiceministrem edukacji (urząd ten sprawował do 1985 roku), później wykładał socjologię na Uniwersytecie w Luandzie. Jeszcze w czasach walk w szeregach MPLA przyjął pseudonim Pepetela, co w języku kimbundu (dominujący język w Angoli) oznacza rzęsę.

Kariera literacka Pepeteli zaczęła się już w latach 60-tych, w czasach walk o niepodległość jego kraju. Aktualnie ma on na swoim koncie osiemnaście powieści, dwie sztuki teatralne i jeden zbiór opowiadań. Wszystkie utwory Pepeteli nawiązują do ważnych wydarzeń z historii jego ojczyzny, a także przypominają wspaniały dorobek kulturowy Angoli. Jego pierwsza powieść – Mayombe, opublikowana w 1980 roku, ilustruje konflikty między ruchami narodowowyzwoleńczymi. Ironicznie bezlitosny portret stolicy kraju Luandy w powieści O desejo de Kianda (Życzenie Kiandy) odzwierciedla post-kolonialną Angolę, wyniszczoną dekadami walk o niepodległość i wojen domowych. Z kolei Geração da utopia (Generacja Utopii) to portret pokolenia autora, jego marzeń o niepodległości, walk i zwycięstw, nadziei i rozpaczy.

Tajny agent Jaime Bunda

W czerwcu 2010 nakładem naszego wydawnictwa ukazała się książka Tajny agent Jaime Bunda w tłumaczeniu Zofii Stanisławskiej.

Od Pepeteli dla polskich czytelników

Inne: