Singapur Noir

(Zdjęcia Singapore Tourism Board)

W państwie zbudowanym przez przedsiębiorców i buntowników zawsze znajdzie się miejsce na opowieści w stylu noir. Jak lubi powtarzać mój ojciec, wielu chińskich mieszkańców Singapuru to potomkowie poszukiwaczy szczęścia z południowo-wschodnich Chin, które jego zdaniem od zawsze słynęły z „przemytników, piratów i naprawdę zręcznych przedsiębiorców”. (ze wstępu)

Singapur Noir

Premiera: marzec 2017

Tłumaczenie z języka angielskiego: Marcin Wróbel

Kolacjonowanie: Juan Diego Ramírez

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-23-9

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 262

Oprawa: miękka

Seria: Noir

Cena: 39 zł (kup u nas!)



Autorzy opowiadań antologii Singapur Noir:




Monica Bhide

(ur. w 1956 r. w Indiach), ukończyła studia inżynierskie, publikowała na łamach: „Food & Wine”, „New York Times”, „Parents”, „Bon Appetit”, „Saveur” i wielu innych magazynów. Jej teksty kulinarne znalazły się w antologiach Best Food Writing (w 2005, 2009 i 2010 r.). W 2012 r. „Chicago Tribune” ogłosiło ją jedną z siedmiu najciekawszych autorek kulinarnych. Ostatnia z jej książek nosi tytuł A Life of Spice.

Colin Cheong

(ur. w 1965 r. w Singapurze), oficer Narodowego Korpusu Kadetów i Policyjnej Straży Wybrzeża, instruktor broni pneumatycznej i trener drużyny szermierki, nurkuje i uprawia turystykę pieszą i wędrówki. Jest również aktorem teatralnym i fotografikiem. Autor blisko trzydziestu książek, z których cztery zdobyły narodowe nagrody Singapuru.

Damon Chua

(ur. w Singapurze) jest dramaturgiem, poetą i producentem filmowym. Pracował m.in. ze znanym hongkońskim reżyserem Wong Kar-waiem. Chua uwielbia filmy noir i czuje się zaszczycony, będąc współautorem niniejszego zbioru. W wolnym czasie projektuje biżuterię. Jego dziadek zajmował się niegdyś hodowlą świń w Mandai, w sąsiedztwie Woodlands.

Dave Chua

(ur. w 1970 r. w Malezji) mieszka w Singapurze od dziesiątego roku życia. Po studiach inżynierskich w USA (Berkeley) wrócił do Singapuru. Pracował jako programista i producent telewizyjny. Współzałożyciel firmy dystrybucyjnej kina niezależnego Pulse Pictures. Jest autorem nagrodzonej w 1996 r. książki Gone Case, zaadaptowanej kilkanaście lat później do dwutomowej powieści graficznej i filmu telewizyjnego. Chua wydał również The Beating and Other Stories (2011) oraz The Girl Under the Bed (2013).

Colin Goh

(ur. w Singapurze). Od siedemnastego roku życia jest zawodowym pisarzem i rysownikiem komiksów. Zanim porzucił prawo, pracował w jednej z większych firm prawniczych Singapuru. Twórca Dim Sum Warriors, serii komiksowej dla młodzieży. W 2012 r. „Fast Company” nazwało serię jednym z dziesięciu najlepszych komiksów cyfrowych. Goh jest również scenarzystą i reżyserem filmu Singapore Dreaming, który zdobył nagrodę Montblanc Screenwriters Award na festiwalu w San Sebastian oraz tytuł Najlepszego Filmu Azjatyckiego przyznany podczas Tokijskiego Festiwalu Filmowego. Goh stworzył stronę internetową Talking Cock, która stała się tak popularna, że na jej podstawie nakręcił film o tym samym tytule.

Philip Jeyaretnam

(ur. w 1964 r. w Singapurze) jest prawnikiem (byłym prezesem Stowarzyszenia Prawników Singapurskich) i pisarzem, a jego debiutancka książka First Loves przez osiemnaście miesięcy była na szczycie listy bestsellerów „Sunday Timesa”. Kolejną powieść Jeyaretnama Abraham’s Promise tak opisał „New York Times”: „To historia o żalu za czyny, których się nie popełniło, i o słowach, które nie zostały wypowiedziane, elegancka, oszczędna proza, stopniowo odsłaniająca głębię złudzeń narratora”.

Johann S. Lee

(ur. w 1971 r. w Singapurze) to mieszkający w Londynie autor pierwszej singapurskiej powieści gejowskiej, która dała początek trylogii (Peculiar Chris, To Know Where I’m Coming From oraz Quiet Time) opisującej doświadczenia gejów w kraju, gdzie homoseksualizm wciąż uznawany jest za niezgodny z prawem.

Suchen Christine Lim

(ur. w 1948 r. w Malezji), zwyciężczyni Southeast Asia Write Award z 2012 r. oraz pierwszej edycji Singapurskiej Nagrody Literackiej w 1992 r. za książkę Fistful of Colours opisującą 80 lat zmagań kobiet o równouprawnienie w patriarchalnym społeczeństwie singapurskim. Jest także autorką kilkunastu książek dla dzieci.

Lawrence Osborne

(ur. w 1958 r. w Wielkiej Brytanii), pisarz, dziennikarz, podróżnik. Jego opowiadanie Volcano znalazło się w antologii Best American Short Stories 2012. Obecnie mieszka w Bangkoku. Artykuły Osborne’a ukazują się m.in. w czasopismach: „New York Times”, „The New Yorker”, „Playboy”, „Forbes.com”, „Newsweek International” i „The Wall Street Journal Magazine”.

S.J. Rozan

(ur. w 1950 r. w Nowym Jorku) jest laureatką nagrody Edgara, autorką czternastu powieści i prawie czterdziestu opowiadań. Razem z Carlosem Dews stanowi duet Sam Cabot, znany ze swoich thrillerów. Mieszka nadal w Nowym Jorku, ale podróżuje po całym świecie i zamierza napisać co najmniej jedno opowiadanie o każdym miejscu, jakie odwiedziła. Uwielbia Singapur, zwłaszcza lokalną kuchnię. Zanim została architektką, Rozan pracowała jako woźna, sprzedawczyni biżuterii, malarka mieszkań, księgarka, piekarka, copywriterka oraz instruktorka samoobrony.

Cheryl Lu-Lien Tan (redaktorka antologii)

(ur. w Singapurze), redaktorka niniejszego zbiorku to mieszkająca w Nowym Jorku autorka Saron Party Girls i A Tiger in the Kitchen: A Memoir of Food and Family. Cheryl to także dziennikarka publikująca w magazynach: „Wall Street Journal”, „New York Times”, „The Washington Post”, „National Geographic”, „Marie Claire”, „Newsweek” i „Chicago Tribune”. Simon

Simon Tay

(Donald Tee Quee Ho, ur. w 1961 r. w Singapurze) pisarz, były członek parlamentu Singapuru, profesor prawa. Jego powieść City of Small Blessings otrzymała Singapurską Nagrodę Literacką w 2010 r., natomiast Stand Alone trafiła w roku 1991 na listę nominowanych do Commonwealth Writers’ Prize. Tayowi przyznano tytuł Global Leader of Tomorrow podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w 2000 r. „Far Eastern Economic Review” zaliczył go do rankingu Ten People to Watch in Asia.

Nury Vittachi

(ur. w 1958 r. w Sri Lance) jest autorem ponad dziesięciu książek, spędził dzieciństwo w Singapurze i choć aktualnie mieszka w Hongkongu, wciąż często odwiedza to miasto. Jest założycielem magazynu literackiego Asia Literary Review, przewodniczącym Asia Pacific Writers, największego związku literatów w tym regionie, inicjatorem nagrody Man Asian Literary Prize i wraz z Jane Camens twórcą Hongkong International Literary Festival. Jest również autorem serii komediowo- kryminalnej The Feng Shui Detective, wydanej na świecie w wielu językach, jak również reportaży i książek dla dzieci.

Ovidia Yu

(ur. w 1961 r. w Singapurze) stworzyła ponad trzydzieści sztuk teatralnych, powieści i opowiadań. Jej seria powieści o Aunty Lee to kryminały, których miejscem akcji jest Singapur, gdzie autorka mieszka z dwoma psami, parą żółwi, rybkami oraz zdecydowanie zbyt wieloma roślinami. Laureatka wielu nagród literackich i artystycznych. Jest zdeklarowaną lesbijką, jedną z pierwszych singapurskich pisarek feministek.