Meksyk Noir

„Meksyk Noir może i nie jest sponsorowany przez miejski wydział turystyki, ale gdyby spytać kogokolwiek na świecie, czy pisarze w antologii polecają odwiedzić Meksyk, odpowiedź byłaby zwięzła i pełna pasji: tak, oczywiście!”. - Paco Ignacio Taibo II, autor wyboru.

Meksyk Noir

Premiera: 21 grudzień 2012

Tłumaczenie z języka hiszpańskiego: Tomasz Pindel

Kolacjonowanie: Juan Diego Ramírez

Wydanie: I

ISBN: 978-83-62498-05-5

Format: 135 x 210 mm

Liczba stron: 174

Oprawa: miękka

Seria: strefa cienia

Cena: 45,00 zł (kup u nas!)



Autorzy opowiadań Meksyk Noir:

Eugenio Aguirre

ur. w 1944 r. w Meksyku D.F., pisarz, eseista i autor scenariuszy filmowych. Mistrz krótkiej formy, autor doskonałych powieści historycznych osadzonych w Meksyku. Wielokrotnie nagradzany i tłumaczony. Eugenio Aguirre jest od kilkunastu lat wykładowcą szkoły dla pisarzy w Sociedad General de Escritores de México. Był koordynatorem wydania najważniejszych meksykańskich antologii. Jego książki i opowiadania zostały przetłumaczone na angielski, francuski, portugalski i niemiecki.

Óscar de la Borbolla

ur. w 1949, w Meksyku D.F., filozof, eseista, pisarz i poeta. Zajmuje się metafizyką i ontologią. „Studiowałem filozofię dlatego, że przejmowałem się śmiercią, sensem życia. Poza tym, w tamtym czasie uważało się, że marksizm miał teoretyczną broń, by zmienić świat. Od dziecka lubiłem pisać, bo od dziecka lubiłem czytać; robiłem to i nadal to robię, nie w celach zarobkowych, tylko po to, żeby moje życie nabrało sensu”. Eksperymentuje. Pierwsza książka Óscara de la Borbolli, Przeklęte samogłoski (Las vocales malditas) była prawdziwym tour de force: prawie każde opowiadanie jest napisane tylko słowami, które mają tę samą samogłoskę.

Rolo Diez

ur. w 1940 r. w Argentynie, pisarz, scenarzysta i dziennikarz. W czasie studiów wstąpił do zbrojnej grupy rewolucyjnej, został uwięziony na dwa lata podczas dyktatury wojskowej. Zmuszony do emigracji, wyjechał do Europy, gdzie utrzymywał się z różnych prac dorywczych. Od 1980 roku mieszka w stolicy Meksyku. Znany jest przede wszystkim ze swoich powieści kryminalnych i noir. Laureat m.in. nagrody im. Dashiella Hammeta w 1995 r. Jego książki publikowane są w Argentynie, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i Grecji.

Bernardo Fernández

ur. w 1972 r., w Meksyku D.F.,znany także jako Bef, jeden z najbardziej uznanych w Meksyku pisarzy science fiction. Grafik, autor komiksów, książek skierowanych także do młodego czytelnika. Licznie nagradzany w Meksyku i za granicą. Między innymi w 2011 r. otrzymał Nagrodę Grijalbo za książkę Czarny lód (Hielo negro). Jest to pierwsza powieść literatury meksykańskiej sklasyfikowana jako „postnarkopowieść”. Bef podaje nam w niej miksturę tego, co najbardziej ekstrawaganckiego w kulturze pop z tradycją powieści noir. Obrazy autora wystawiono w zbiorczych wystawach w Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Víctor Luis González

ur. w 1953, w Meksyku D.F., pisarz i dramaturg, redaktor w wielu czasopismach, scenarzysta telewizyjny, od 1984 r. badacz projektu meksykańskiego pt. „Znaczenie czytelnictwa w szkole podstawowej” z ramienia meksykańskiego ministerstwa edukacji. Występuje często pod pseudonimem „Felícitas Santer”. Laureat m.in. nagrody Juana Rulfo (2008r.) za powieść Najlepsze miejsce piekła (El mejor lugar del infierno).

Francisco Gerardo Haghenbeck

ur. w 1965, w Meksyku D.F., ukończył architekturę, pracował w muzeach, a następnie dla największej meksykańskiej stacji telewizyjnej Televisa. Założył wydawnictwo Costal de huesos specjalizujące się w komiksach. Autor powieści kryminalnych, thrillera i biografii w konwencji realizmu magicznego poświęconej Fridzie Kahlo. Na zlecenie rządu meksykańskiego stworzył i wydał komiksową serię promującą ujawnienie i zapobieganie przestępstw pod tytułem Siedem grzechów głównych (Los 7 pecados capitales). W nagrodzonej powieści Gorzki łyk (Trago amargo) po raz pierwszy pojawia się postać prywatnego detektywa Sunny'e Pascala, który określa siebie jako zbuntowanego detektywa, pół Meksykanina (jego matka pochodzi z miasta Puebla), pół Amerykanina (jego ojciec mieszka w San Diego). Pół Gringo, pół alkoholik, pół surfer, pół żywy, pół trup. Half español, medio english. Natchnieniem dla Haghenbecka są Raymond Chandler i Paco Ignacio Taibo II.

Juan Hernández Luna

ur. 1962 – zm. 2010, pisarz i scenarzysta meksykański, znany jako "wybitny autor gatunku noir", wykładowca literatury i kinematografii. Autor biografii meksykańskiego rewolucjonisty Emiliano Zapata. Zdobył wiele nagród, w tym dwukrotnie (1997 i 2007) nagrodę im. Dashiella Hammeta. Był zapalonym propagatorem literatury, organizował m.in. warsztaty czytelnicze pod hasłem Letras en llamas (Literatura w ogniu) y Letras en guardia (Literatura na warcie) dla strażaków i policjantów w stolicy Meksyku, mówiąc, że „są twardymi dowódcami, ale to nie znaczy, że są niewrażliwi na literaturę”.

Myriam Laurini

ur. 1949, Argentyna, dziennikarka i pisarka. Na wygnaniu wraz ze swoim mężem Rolo Diez, najpierw w Brazylii, potem w Hiszpanii , od 1980 mieszka w Meksyku. Jedna z nielicznych kobiet w Meksyku uprawiających noir. Zapytana dlaczego wybrała ten gatunek, wyjaśnia, że to on wybrał ją: „powiedziałam, że ja muszę opowiadać o tym, co wpędza mnie w obsesję, boli mnie, rani mnie. Poza tym, martwię się bardzo tym, co się dzieje w społeczeństwie. Czarny humor pojawia się samoistnie, inaczej nie mogłabym pisać; naród meksykański w tym przoduje; tu śmieją się natychmiast z każdej katastrofy”. Współautorką (wraz z mężem) esejów o zbrodni w stolicy Meksyku.

Eduardo Monteverde

ur. w 1948 r. w Meksyku D.F., wykładowca historii i filozofii medycyny, patolog, dziennikarz kroniki policyjnej, uznany dokumentalista, laureat nagrody Walsha. Monteverdemu udaje się badać ciemne strefy społeczeństwa — co on nazywa „czarnym dziennikarstwem”— poprzez połączenie dziennikarstwa śledczego (wszystkie historie zostały spisane na ulicach, gdzie wydarzenia miały miejsce i zostały opublikowane w prasie) z niezwykle zręczną narracją i zdolnością do refleksji nawet nad najbardziej zaskakującą paralelą. Monteverde w swoich opowiadaniach schodzi do piekieł i każe nam się im przyglądać z niepokojąco bliskiej odległości.

Eduardo Antonio Parra

ur. w 1965 w León, w Meksyku, pisarz i eseista. Autor bardzo realistycznych powieści zawierających sceny przemocy i spustoszenia oraz opisy kontrastów społecznych. Autor tłumaczy swoje zainteresowanie postaciami z marginesu: „to jednocześnie pragnienie, nieco romantyczne, dawania głosu tym, którzy nie mają do niego prawa, oraz pokazanie, że w każdej stercie śmieci możemy znaleźć perłę”. Postanowił się przeprowadzić do stolicy Meksyku właśnie wtedy, gdy usłyszał, że to najniebezpieczniejsze miasto świata. Jego opowiadania zostały przetłumaczone na język angielski, francuski, włoski, portugalski, bułgarski, węgierski, fiński, chiński i niemiecki. Jest laureatem nagród Juana Rulfo (2000) i Antonina Artauda (2009).

Julia Eugenia Rodríguez

ur. w 1944 r. w Meksyku D.F., z zawodu aktorka, jest także autorką scenariuszy słuchowisk radiowych, dziennikarką, tłumaczką i pisarką. Autorka jednej z pierwszych powieści noir w Meksyku, która wyszła spod pióra kobiety. Twierdzi, że choć jest kobietą, lubi pisać o świecie mężczyzn, bo to tam jest korupcja, przemoc i bezkarność. „Homoseksualna służalczość podwładnego przedstawia samca pochylonego przed samcem i jest czymś obcym kobietom. Gatunek noir wzbudza u czytelnika lęk, oburzenie, brak poczucia sprawiedliwości, chęć poznania prawdy, odrzucenie oszustwa, korupcji i nadużycia władzy”.

Paco Ignacio Taibo II (redaktor antologii)

ur. 1949, Gijón (Hiszpania), od 1958 roku mieszka w Meksyku, gdzie przeniosła się jego rodzina uciekając przed dyktaturą Franco. Taibo II (lub PIT, jak lubi być nazywany) to intelektualista, historyk, profesor, dziennikarz, działacz społeczny i światowej sławy pisarz. Jego 51 książek opublikowano w 29 krajach i przetłumaczono na ponad tuzin języków. Niektóre z jego powieści zostały wymienione jako "Książki Roku" przez The New York Times, Le Monde i Los Angeles Times. Jest laureatem licznych nagród, a jego biografia Ernesto "Che" Guevary (1996 r.) sprzedała się w ponad pół miliona egzemplarzy na całym świecie. Do najpopularniejszych dzieł Taibo należy seria powieści kryminalnych z udziałem meksykańskiego prywatnego detektywa Héctora Belascoarán Shayne. Jest pomysłodawcą organizowanego co roku, od 1988, w Gijón (Hiszpania) festiwalu kulturalnego "Semana Negra" ("Tydzień Noir”), przez który się przewinęło wielu autorów kryminałów, powieści historycznych, fantastyki i science fiction.